• Facebook
SmichOFF

Novinky

Zpět na výpis novinek Další novinka

ARCO - report z kurzu lezení a via ferrat o Velikonocích 2017


20. 04. 2017

Přečtěte si článek o tom, jak jsme se měli krásně :) 

Během uplynulého prodlouženého víkendu minulý týdne, kdy všude hlásili zimu a déšť, jsme se v historii poprvé vydali na kurz lezení a via ferrat do Arca, pořádaného pod taktovkou SmíchOFFky. A počasí nám opravdu přálo. Kdo během Velikonoc v Arcu byl, ten jistě ví, že zrovna tam bylo kolem 20°C a sluníčko. :-)

No, a my jsme se rozhodli podělit se o tuto skvělou destinaci i s lezci, kteří zde ještě nikdy nebyli, anebo tam už zrovna byli, ale chtěli se dozvědět něco více o metodice, bezpečnosti na skalách i dalších možnostech tohoto lezeckého okolí.

Přípravy byly veliké a informovanost zdá se dobrá, vzhledem k tomu, že jsme se všichni úspěšně sešli ve čtvrtek odpoledne v Campu Zoo, kde jsme pak společně strávili následující 4 noci. Bylo ještě brzy na vínko a dobrou večeři a tak jsme se vydali na nedalekou via ferratu Rio Salagoni pod hradem Dreno. Všichni úspěšně první lehkou ferratu vyběhli a ani se cestou nezadýchali. Usoudili jsme tedy, že máme velmi sportovní skupinu s dobrou fyzičkou a tak nebyl důvod nikoho v následujících dnech šetřit. Pátek patřil metodickému nácviku na Belvederu. Za spalujícího slunka se všichni naučili vyvádět lehké cesty, slaňovat i dobírat druholezce ze shora. Úderná skupinka složená z nejmladších členů – Ondry a Honzy (nepočítaje 3,5 letou Karolínku, která nám po celou dobu na Belvederu vehementně fandila) si ještě odpoledne střihla jednu 6 délku nad Arcem. A jak to tak bývá, když se pozdě odpoledne nastupuje do stěny, tak čelovky na sestup se opravdu hodily. :-)


Během soboty se skupina A vydala prozkoumat ferratu Monte Albano, která všechny pořádně prověřila svou obtížností (průvodce udává obtížnost D). A skupina B se vydala do Naga, aby předvedla ze sebe to nejlepší na sportovních cestách. Některé se zdály být tedy opravdovým oříškem, u jiných to vypadalo až příliš jednoduše. Každopádně ve chvíli, kdy nás odpoledne přišla vystřídat skupinka A po jejich vydatném výstupu a následném restu u kafíčka a tiramisu, jsme my už odcházeli s unavenýma rukama a prolezenými prsty. K večeru se ještě pár dobrovolníků vydalo lehkou ferratou na Colodri nad Arco a večer pak už patřil skvělé pizze a vínku.Na neděli jsme si pro všechny přichystali sluníčkové skály Croz de le Niere s výhledem do údolí. Znovu jsme si připomněli zásady bezpečného slaňování a každý měl příležitost si odjistit svého spolulezce ze shora na dvoudélce, jejímž závěrem bylo 60 metrové slanění na dvojičkách. Všichni nás překvapili, jak se za těch pár dní skvěle rozlezli a posílali tam jednu vylezenou cestu za druhou. Odjížděli jsme až po 8 hodinách nepřetržitého lezení zpět do Arca, kde nás čekala opravdu zasloužená pizza či skvělé těstoviny.V pondělí se pár členů vzbudilo s pocitem, že jsou již maličko unavení nebo, že je snad ještě čeká práce v Praze. A tak s těmi, co ještě s námi vydrželi :-), jsme vyběhli ferratu nad městem Sarche – Rio Pisseta. No vyběhli..to zní možná dost nadsazeně. Tato ferrata se pyšní obtížností E a musím přiznat, že opravdu jednoduchá nebyla. Ovšem všichni jsme úspěšně dosáhli vrcholu :-) a i následnou asi 5 km cestu kolem masivu směrem dolů jsme si pěkně užili.


Závěrem nám odměnou byla všem italská výborná zmrzlina a pak už byl opravdu čas vrátit se zpět do Čech.

Tímto kurzem to ale nekončí, nýbrž teprve vše začíná. Chystáme pro Vás další termíny a nejen do Itálie, ale také Rakousko nebo naše milované Čechy. Sledujte aktuálně vypsané kurzy na našich webových stránkách, na FB či přímo na našem E-Shopu, kde se můžete rovnou přihlásit. Moc se na Vás budeme těšit :-)

Team instruktorů SmíchOFF